BRALNA ZNAČKA ZA UČENCE OD 6. DO 9. RAZREDA 2024/2025
Učenci od 6. do 9. razreda bralno značko odgovarjajo v šolski knjižnici od oktobra 2024 do aprila 2025 po dogovoru v šolski knjižnici.
Šolska bralna značka poteka v okviru Društva bralne značke Slovenije in je vseslovensko gibanje, ki spodbuja mlade k branju in dviga njihovo bralno kulturo. Začelo se je pred pol stoletja na Koroškem, ko sta bralno značko osnovala pisatelj Leopold Suhodolčan in profesor Stanko Kotnik. Gibanje za spodbujanje branja med mladimi se je hitro razširilo po Sloveniji.
Bralna značka spodbuja prostovoljno branje v prostem času. Vanjo je vključenih več kot polovica osnovnošolcev. Ves čas se razvija kot dopolnilo k pouku slovenskega jezika in književnosti ter dejavnostim (šolske) knjižnice, hkrati pa je bralna značka kot obšolska/interesna dejavnost lahko svobodnejša pri izbiri knjig in tako uspešnejša pri oblikovanju bralcev za vse življenje.
Učenci si s tovrstno dejavnostjo bogatijo besedišče in ob tem razvijajo domišljijo.
Učenci izbirajo med priporočenimi knjigami (po izboru knjižničarke, učiteljev, s priporočili otrok in drugimi priporočili) ali katere koli druge primerne knjige iz šolske, domače ali splošne knjižnice. Veljajo torej tudi druge knjige, ki so učencem všeč.
Učenci od 6. do 9. razreda izbirajo med knjigami, ki se nahajajo v kotičku v šolski knjižnici, namenjenem bralni znački njihove starosti.
Učenci bodo prebrali določeno število knjig v skupnem obsegu (to je okvirna meja, ki se glede na posameznika prilagodi):
• 6. razred – 600 strani + 6 pesmi iz pesniške zbirke
• 7. razred – 700 strani + 7 pesmi iz pesniške zbirke
• 8. razred – 800 strani + 8 pesmi iz pesniške zbirke
• 9. razred – 900 strani + 9 pesmi iz pesniške zbirke
Z branjem knjig je mogoče čudežno potovanje v svet lepote in znanja. Pridruži se nam tudi ti!
Pogumno se loti branja, saj se boš ob njem razvedril/-a, česa naučil/-a in na koncu šolskega leta osvojil/-a tudi priznanje.
Dragi učenci,
želim vam veliko užitkov ob prebiranju knjig,
Mihaela Žgalin