Otroci pojejo slovenske pesmi in se veselijo
V četrtek, 14. 6. 2018, smo se z avtobusom odpeljali proti OŠ Ljudski vrt, ker smo si gledali oddaja Otroci pojejo slovenske pesmi in se veselijo.
Ob 17. uri smo odšli izpred Gorišnice. Po poti smo pobrali še navijače iz Osnovne šole Markovci. Ko se je oddaja začela, smo bili vsi na trnih, saj smo nestrpno pričakovali nastop Dore in Ele. Njun nastop smo spremljali z led lučkami. Obe sta se zelo dobro odpeli. Ela sicer ni prišla med prve tri nastopajoče, Dora pa je blestela in dosegla 2. mesto.
Bili smo priča res odličnemu dogodku, zato upava, da bodo naša dekleta tudi naslednje leto zbrala pogum, odpela odlično in se udeležila tekmovanja Otroci pojejo slovenske pesmi in se veselijo.
Lana Lindič in Julija Korez, 7. b
Zaključek projekta Hrana ni za tjavendan
V petek, 8. 6. 2018, se je 7 učencev 8. a in 8. b razreda udeležilo slavnostnega zaključka projekta Hrana ni za tjavendan, na katerem so razglasili rezultate in podelili nagrade najboljšim skupinam posameznih vrtcev in šol. Med nagrajenci je bila tudi naša šola - domov smo se vrnili s kar dvema nagradama: otroci našega vrtca iz skupine Balončki so si prislužili nagrado za najboljšo kuhlino zgodbo, učenci izbirnega predmeta SPH pa so si v projektu Hrana ni za tjavendan v kategoriji 2. in 3. triade prislužili 1. mesto. Čestitamo!
Državno plesno tekmovanje
V sredo, 6.6.2018, smo se učenke in učenci 3. triade udeležili državnega plesnega tekmovanja v športni dvorani v Žalcu pri Celju. Najprej so nastopali plesni pari, sledili pa so posamezni plesi (hip hop, pop in latino). Tekmovalo je 6 učenk iz naše šole, ki smo se odrezale po naših najboljših močeh. Vseeno pa smo dosegle dobre rezultate in skupno osvojile 6. mesto v državi. Nadaljevali smo s plesnimi produkcijami. Naša produkcija Circus Bizzare s 16 učenci je dosegla uspešno 2. mesto in zasluženo smo šli v McDonald´s.
Ta dan se nam je vtisnil v srce in ga nikoli ne bomo pozabili.
Natalia Ciglar, Kimi Kuhar, 7. a in Vita Irgolič, 7. b
Noč v knjižnici
V petek, 11. 5. 2018, smo izbrani bralci OŠ Gorišnica preživeli noč v šolski knjižnici.
Ob 19. uri zvečer smo se zbrali in pričakali sta nas učiteljici Tihana in Mihaela. Najprej sta nas seznanili s potekom večera in dejavnosti, nato pa smo začeli z uvodno igro, ki je bila glede na to, da smo bili že vsi nekoliko lačni, kot nalašč za nas. Z Božičkovo kapo na glavi, šalom ter volnenimi rokavicami smo s priborom odprli in pojedli čokolado. Seveda pa je učiteljici uspelo nekoliko otežiti vse skupaj ter tako igro narediti zares zanimivo. Ura je kmalu odbila osem, zato smo se morali precej podvizati, da smo pravočasno prispeli v Hotel Botra, kjer nas je že čakala večerja. Pripravili so nam kar dvanajst pic, sok ter vodo. Pic je bilo preveč, zato smo jih pet prinesli nazaj v šolo in si jih privoščili okrog polnoči. Sledile so družabne igre, ob katerih smo se zelo zabavali. Ob vseh dejavnostih je čas tekel neverjetno hitro in pričakovali bi, da bomo okrog enih zjutraj že precej utrujeni, vendar se je zabava takrat šele začela. Pred pripravo knjižnice na spanje, smo odšli še na nočni sprehod po šoli. Ob filmu in prigrizkih smo nato klepetali dolgo v noč ter uživali. Tisti z največ energije, so zaspali šele, ko so naši sošolci že prihajali k sobotnemu pouku. Nekateri pa so vendarle pravočasno zaspali in so zjutraj lahko uživali ob čaju, sadju in keksih. Kasneje je sledila še malica. Vsi utrujeni smo se lotili še pospravljanja šolske knjižnice, nato pa uživali v preostanku prostega dopoldneva in ogledu, ki so ga za ta dan pripravili gasilci.
Kljub utrujenosti smo se zelo zabavali in zato smo domov prišli nasmejanih obrazov.
Brina Kolarič, 8. b in Anja Kociper, 8. a
OŠ Gorišnica v Radencih ponovno pripravila najboljše jedi
V četrtek, 17. maja 2018, je na Srednji šoli za gostinstvo in turizem v Radencih potekalo regijsko kuharsko tekmovanje »9. Zlata kuhalnica«, katerega organizator je Turistična zveza Slovenije. Dora Šandor, Maj Visenjak in Sven Hameršak so več kot odlično zastopali ime naše šole, saj so nam »prikuhali« 1. mesto, zlato priznanje in udeležbo na državnem tekmovanju, ki bo meseca oktobra potekalo v sklopu 65. Gostinsko turističnega zbora Slovenije v Portorožu.
V Radencih se je v pripravi rižote in vanilijeve kreme s sadjem med seboj pomerilo 9 ekip iz osnovnih šol Prlekije in Prekmurja. Že v začetku je bilo znano, da bo ob koncu tekmovanja podeljena samo ena vstopnica za državno tekmovanje. Z željo, da jo dobijo, so se učenci s pomočjo mentorja Darka Marina in Mateje Matjašič Pevec na tekmovanje pripravljali kar nekaj časa.
V šolski kuhinji je tako bilo večkrat potrebno poprijeti za kuhalnico in kuhati, cvreti, mešati, sestavljati … vse dokler jed ni bila točno taka, kot so si jo zamislili. Dora, Maj in Sven so se na pripravah na tekmovanje očitno veliko naučili, saj jim je na samem tekmovanju, kjer učence za 80 minut »zaprejo v kuhinjo« in mentorje pustijo pred vrati, uspelo pripraviti izvrstno rižoto z mladimi koprivami, šparglji in kozicami ter Medeni mille feuille (tisoč lističev) z jagodami in jagodno omako. Obe jedi sta navdušili tako strokovno komisijo, kot tudi sotekmovalce in njihove mentorje. Zlata vreden pa je za mentorja bil tudi prvi odziv tekmovalcev, ko so stopili iz kuhinje, z glave sneli kuharsko kapo, si obrisali potno čelo in v en glas dejali: »Vse je tak, kak more biti. Vse je super. Jedi so odlične … uspelo nam je!«
… in jim je res! DRAGI KUHARSKI MOJSTRI, ISKRENE ČESTITKE!
mentorja Darko in Mateja
Po kulturni in naravni dediščini Gorenjske
V soboto, 22. 4. 2018, smo se z majhnim avtobusom odpravili na Gorenjsko. Pot je bila dolga, a zabavna, saj smo se veliko smejali. Ko smo prispeli v Vrbo, smo si ogledali rojstno hišo Franceta Prešerna. Videli smo veliko zanimivih starih predmetov iz Prešernovega časa. Najdragocenejši predmet je bila zibelka. Odpeljali smo se naprej proti Žirovnici, kjer smo si ogledali hišo Prešernovega najboljšega prijatelja Matija Čopa. Tam smo si ogledali posnetek, v katerem smo izvedeli precej zanimivosti iz njunega časa. Sledila je pot proti Bohinju, od koder se je zelo lepo videl naš najvišji vrh Triglav. V Bohinju smo se sprehodili skozi korita Mostnice. Šli smo čez Hudičev most, videli smo tudi naravno znamenitost tj. skalo v obliki slončka. Sledilo je kosilo, po tem pa smo se odpravili do slapa Savice. Da smo si ogledali slap, smo se povzpeli po 553 stopnicah. Na koncu pa smo si lahko kupili še spominek. Na poti domov smo se ustavili še na Trojanah in si kupili krof. Pot je bila dolga, a zabavna.
Živa Bezjak, 6. a
Na dvorišču ptujskega minoritskega samostana mladi s Ptujskega predstavljali države EU
Na kar 26 stojnicah so v soboto, 12. 5. 2018, osnovnošolci, dijaki šolskega centra in vrtci ter obe glasbeni šoli predstavljali države Evropske unije. Na dvorišču minoritskega samostana, kamor so vabili mladi Evropejci, so letos zaživele zgodbe o športnikih, domačih in tistih iz sosedstva.
Mi smo letos spoznavali Hrvaško in njene športnike, še posebej smučarke, igralce tenisa in košarkaše. Tema predstavitve je bila »Ulica slavnih«. Izdelovali smo kartice športnikov, oblikovali plakate in ustvarjali likovne izdelke. Mimoidoče smo pogostili s slastnimi medenjaki. Sledil je kulturni program, ki je bil sestavljen iz predstavitve 3 športnikov in plesne točke učencev druge triade, pod vodstvom Irene Forštnarič.
Obletnico vstopa Slovenije v EU ptujsko turistično društvo, skupaj z mestno občino, že vsa leta zaznamuje s prav posebno prireditvijo in kot pravi Peter Pribožič, predsednik društva, je vsako leto več zanimanja za dogodek, ki na sproščeni način povezuje in poučuje ter opoldan vse zvabi v ptujski Evropark, kjer ob obletnici osvoboditve mesta in evropskega povezovanja dvignejo evropsko zastavo. Tokratnega dogodka na Ptuju se je udeležila tudi evroposlanka Romana Tomc, ki je spomnila na pomen maternega jezika ter na športni duh, ki povezuje in vse bolj preveva naše ljudi.
Učenci 5. a razreda z razredničarko Majo Bencek
41. Državno tekmovanje mladih čebelarjev Slovenije
Čebelarska zveza Slovenije, ČD Krško in OŠ Jurija Dalmatina Krško je v soboto 5. maja 2018 organizirala 41. Državno srečanje in tekmovanje mladih Slovenskih čebelarjev. Tekmovanje je potekalo v prostorih prenovljene OŠ Jurija Dalmatina Krško, ki je sprejela 550 tekmovalcev starih od 7 do 19 let, 97 mentorjev in 86 spremljevalnih oseb. Skupaj preko 700 udeležencev in sodelujočih. Tekmovanja smo se udeležili tudi tekmovalci iz naše šole in dosegli naslednje rezultate, Jaka Purgaj in Ambrož Janžekovič sta dosegla odlično srebrno priznanje, Nastja in Elena Korošec sta dosegla odlično bronasto priznanje, Anže Bezjak in Tadej Žuran pa sta dosegla potrdilo o sodelovanju na Državnem čebelarskem tekmovanju. Vsem tekmovalcem iskreno čestitam!
Mentor čebelarskega krožka Damjan Šimenko
Državno tekmovanje iz znanja matematike
V soboto, 21. 4. 2018, je potekalo državno tekmovanje iz znanja matematike. OŠ Gorišnica so zastopali: Gal Bezjak (5. razred), Lara Bezjak in Andraž Kolarič (6. razred), Vita Irgolič in Blaž Žnidarič (7. razred), Nika Kralj in Brina Kolarič (8. razred) ter Luka Černesl 9. razred.
Kot ena izmed najštevilčnejših ekip smo se tudi odlično odrezali: Gal, Lara, Andraž, Vita, Blaž in Nika so osvojili srebrna Vegova priznanja na državnem tekmovanju in jim čestitamo za izkazano matematično znanje.
Posebej pa čestitamo našima učencema Brini Kolarič in Luku Černeslu, ki sta se odrezala odlično, saj sta osvojila zlato Vegovo priznanje na državnem tekmovanju.
Vsi učenci, tako kot učiteljice so v priprave vložili veliko truda. Čestitamo učencem in jim sporočamo, da smo ponosni nanje.
Matematični aktiv
Iva Trop, Tina Erhatič, Patricija Kramberger Rom in Maja Bela
Otroci pojejo slovenske pesmi in veselijo
25. 4. 2018 je bila v Vidmu pri Ptuju glasbena prireditev Radia Ptuj Otroci pojejo slovenske pesmi in se veselijo. Naši pevki Ela Žnidarič in Dora Šandor sta se uvrstili z odličnim petjem v SUPER FINALE, ki bo 14. junija v dvorani Osnovne šole Ljudski vrt na Ptuju.
Na razpolago bo brezplačen prevoz z avtobusom. Že sedaj vas vabimo, da se prireditve udeležite in navijate za naši odlični pevki.
Kuharski mojstri naše šole navdušili obiskovalce
V petek, 20. 4. 2018, so se tri kuharske ekipe (Margetnčari, Veseli Štajerci in Vesele kašnice), ki jih sestavljajo učenci 7. - 9. razreda naše šole, s svojimi jedmi predstavili na regijskem srečanju skupin, sodelujočih v letošnjem projektu Otroci otrokom skuhajmo zdravo tradicionalno kosilo. Na srečanju sta, vsaka s po tremi ekipami, sodelovali naša šola in OŠ Središče ob Dravi.
Učenci so v nakupovalnem centru Qlandia Ptuj na pripravljenih prostorih (stojnicah) pripravili jedi, ki so jih sicer pod mentorstvom Darka Marina in Mateje Matjašič Pevec že pripravljali tekom šolskega leta za učence šole. Pripravili so Štajerski (fižolov) pisker, Grijasove knedle in Kipnik krvavice s kislim zeljem in krompirovimi žganci. Obiskovalcev je bilo precej, vsak izmed tistih, ki so poskusili jedi, je oddal tudi svoj glas. Največ glasov je zbrala ekipa Vesele kašnice, ostale ekipe pa so ji po seštevku hitro glasov sledile - razlike med njimi so bile minimalne. Čestitke mladim kuharskim mojstrom in odlično predstavitev na državnem srečanju!
Več o dogodku si lahko preberete tudi na naslovu: http://www.kuhnapato.si/
Praznovali smo dan šole
V petek, 6. 4. 2018, smo praznovali dan šole. Tokratno dogajanje je bilo povezano s športom, kar je nas učence zelo veselilo.
Prvi dve šolski uri smo se učenci od 6. do 9. razreda udeležili različnih delavnic na temo športa. Eni so se preizkusili v športnem kvizu, drugi so v multimedijski delavnici dogajanje snemali. Učitelj Bojan je imel kar veliko nasprotnikov, saj je z učenci igral simultanko (šah). Na koncu je zmagala le Nika, za vse ostale pa je bil učitelj pretrd oreh. V plesni produkciji so učenke vadile nastop za šolsko produkcijo, niso pa nam manjkali tudi športni plakati in risanje na temo športa. Naš gost je bil tudi Jernej Brenholc, ki je s skupino plesalcev dodobra izpilil ples jive. V športno literarni delavnici so nastajali zapisi o samem dogodku. Učenci od 1. do 4. razreda so se pomerili med seboj v različnih športih. Po malici je sledila predstavitev športov v telovadnici. Predstavili so se nam judoisti, gimnastičarke, plezalci. Najbolj atraktivni pa so bili zabijalci na koš. Nato smo z velikim veseljem pričakali še predstavnika iz Nogometnega kluba Maribor Branik, ki nam je prinesel podpisan dres mariborskih nogometašev. Da pa ne bi bili lačni, so na nas zunaj čakali tudi z odličnimi palačinkami.
Vsi smo komaj čakali, da se začne tekma med učitelji in učenci 9. razreda. Učitelji in učenci so se najprej pomerili v košarki. Tekma je bila na začetku kar izenačena, potem pa so učitelji izkoristili kar nekaj priložnosti in na koncu zmagali. Učiteljice pa so se pomerile z učenkami v odbojki in po zelo izenačeni tekmi na koncu zmagale. Upam, da jim bomo drugo leto lahko vrnili.
Lana Lindič, 7. b
Dan v domu za ostarele
V sredo, 11. 4. 2018, smo se učenci, ki sodelujemo v interesni dejavnosti Rdeči križ in člani šolskega orkestra, odpravili v dom za ostarele v Muretince. Varovancem se je najprej predstavil šolski orkester. Zaigrali so na različne inštrumente. Najbolj številčni so bili kitaristi, ki so se zelo dobro odrezali. To so jim s ploskanjem pokazali tudi varovanci doma, saj so bili zelo navdušeni. Po prireditvi smo varovancem in delavcem doma razdelili voščilnice, ki smo jih naredili v šoli. Te naše pozornosti so bili zelo veseli. Ponudili so nam sok in manjše prigrizke. Potem smo lahko odšli še na dvorišče, kjer smo si ogledali njihove živali. Dan, poln doživetij, pa še se ni končal, saj nas je učitelj Boštjan v Gorišnici povabil še na sladoled.
Lara Štajner, 7. b
Šolski plesni festival
V sredo, 4. 4. 2018, je na naši šoli potekalo šolsko plesno tekmovanje ŠPF. Učenci od 1. do 3. razreda so plesali tri različne plese in sicer pop, hip hop in latino. Vsi učenci so bili odlični, zato so prejeli bronasta priznanja. Med učenci od 4. do 6. razreda pa je potekalo že čisto pravo tekmovanje. Tudi ti so se pomerili v različnih plesih. Sodnikom je s težavo uspelo določiti šest najboljših, ki se uvrstijo na področno tekmovanje, saj je bila velika večina učencev res odličnih. Prav tako je med plesalkami 3. triade potekal pravi plesni boj. Še posebej smo se morale potruditi in pokazati veliko plesnega znanja, saj so sodniki tudi izmed nas morali izbrati šest najboljših, ki se bomo udeležile področnega tekmovanja. Zasluženo prvo mesto in s tem naziv Naj plesalka šole si je tako priplesala Brina Kolarič iz 8. b razreda.
Vita Irgolič, 7. b
Ekskurzija v Edinburg
V petek, 23. 3. 2018, ob 4. uri, smo se izpred šole z avtobusom odpravili proti letališču Marco Polo v Benetkah, od koder smo odleteli v glavno mesto Škotske, Edinburg. Po dvournem letu smo se najprej namestili v hostlu, v centru mesta. Nato smo si šli ogledat glavno ulico Royal Mile, vse do palače Hollyrood, od koder smo se povzpeli na prelepo razgledno točko Arthur's seat. Pošteno utrujeni po dolgi hoji smo si privoščili večerjo, nato pa se odpravili spat.
Naslednje jutro smo se sprehodili do prelepega Edinburškega gradu, iz katerega se nam je razprl čudovit razgled nad celotnim mestom. Sledila sta poučna ogleda muzejev National Scotland's museum in Childhood museum. Po kosilu smo se odpravili skozi novi del mesta, kjer smo imeli priložnost za nakup spominkov, nato pa je sledil dolg sprehod do obale, kjer je zasidrana kraljeva ladja Royal Brittania. Od tam smo se z dvonadstropnim avtobusom odpeljali nazaj v središče mesta, kjer smo ujeli sončni zahod na Calton Hillu in uspeli posneti čudovite fotografije mesta. Povečerjali smo v mestu, nato pa se odpravili počivat.
Zadnji dan smo si pred odhodom na letališče ogledali še narodno galerijo National Gallery of Scotland. Temu je sledila dolga pot domov. Ekskurzija je bila poučna, zanimiva in predvsem zabavna.
Tita Majerič in Pia Ozmec, 8. b
Rokometašice igrale v polfinalu državnega prvenstva
V Mariboru je 28. 3. 2018 potekalo polfinale državnega tekmovanja v rokometu za starejše deklice. Na tekmovanju smo se pomerile z ekipama iz OŠ Rada Robiča in OŠ Žalec. Najprej smo odigrale uspešno in hkrati borbeno tekmo proti dekletom iz OŠ Rada Robiča in jih premagale z rezultatom 22:20. Potem smo se pomerile z ekipo iz Žalca. Izgubile smo in tako na koncu osvojile 2. mesto na turnirju, kar je zadoščalo za skupno 4. do 6. mesto.
Tajda Horvat, 7. b
Reciklirana kuharija
Učenci podaljšanega bivanja iz 4. razreda smo razmišljali, kaj bi naredili iz ostankov hrane in odločili smo se, da bomo naredili pisane EKO-LAČKE. Prvo smo pripravili ostanke okroglih keksov, svežega ali zamrznjenega jagodičevja, ostanke oreščkov in ostanke bele ter temne čokolade. K ostankom smo dodali kakav, jajca, mleko, maslo in nastali so okusni kolački ali mafini. Na koncu smo pečene EKO-LAČKE okrasili s kremo za krašenje in sladkimi rožicami, metuljčki ter okrasnimi travami. Sledil je najslajši del našega kuharskega ustvarjanja – okušanje. Vso dogajanje je posnela Ela Kolarič in zmontirala kratki film, s katerim bomo sodelovali na natečaju Ekošole Reciklirane kuharije. Naši mentorici sta Irena Forštnarič in gospodinja Kristina Knez.
Kuharski mojstri: Leon, Meta, Ina, Emma, Nadja, 4. b
Pevke in pevci OPZ ponovno ZLATI!
V torek, 27. 3. 2018, so se pevke in pevci OPZ Gorišnica udeležili državnega tekmovanja v Zagorju ob Savi. Organizator tekmovanja, Javni sklad RS za ljubiteljske dejavnosti letos tako prireja že 26. revijo otroških in mladinskih pevskih zborov, ki ima tekmovalni značaj. Prireditev je bienalna in poteka od leta 1968, zato letos obeležujejo 50 let od prve revije. V treh dneh se bo na odru Delavskega doma v Zagorju zvrstilo 52 zborov oziroma 2000 mladih pevcev, zapeli pa bodo 150 skladb izpod peres 57 slovenskih in 30 tujih skladateljev.
V konkurenci 24 otroških pevskih zborov, ki so se ta dan predstavili, so si naši najmlajši pevci prislužili ZLATO PRIZNANJE. S svojim uspehom so tudi sami več kot zadovoljni – dokaz, da so se zlata zelo razveselili, je posnetek razglasitve rezultatov, prisluhnete pa lahko tudi eni izmed skladbic, s katero so se predstavili (posnetek je iz nastopa).
Dragi pevci, tudi mi smo na vas in vaš uspeh zelo ponosni – ČESTITAMO!!!
Zasedanje medobčinskega otroškega parlamenta na Ptuju
28. ptujski medobčinski otroški parlament je potekal v torek, 13. marca 2018, ob 10. uri v veliki sejni dvorani Mestne občine Ptuj. Govorili smo o temi Šola in šolski sistemi, o kateri smo predhodno na šoli razpravljali skupaj z mentorico učiteljico Patricijo Kramberger Rom. Najprej je imela kratek govor organizatorka dogodka. Po tem smo se razdelili v skupine, kjer smo razpravljali o določeni temi povezani s temo. Po končanem skupinskem delu se je začela razprava na podteme: primerjanje šolskih sistemov, šolski sistem v Sloveniji, medsebojni odnosi ipd. V okviru razprave se je pokazalo, kako težko je včasih potrpeti in poslušati komentarje drugih ter se držati dogovorjene teme, da bi s tem prišli do skupnih ciljev. Žal smo v razpravi preveč pozornosti posvečali razpravljanju o vsebini problemov kot iskanju rešitev zanje. Zaključili smo z izvolitvijo predstavnika za nacionalni otroški parlament, o izbrani temi pa se bo razpravljajo tudi še v prihodnjem šolskem letu. Izkušnja je bila zanimiva.
Lucija Borak, 9. b
Mednarodni filmski festival ZOOM.12
V Pionirskem domu, Centru za kulturo mladih v Ljubljani, je v sredo, 21. 3. 2018, potekal Mednarodni festival otroškega in mladinskega filma ZOOM.12. Festival je namenjen otroški in mladinski filmski produkciji. Kot že vrsto let zapored se nas je festivala tudi letos udeležilo nekaj učencev naše šole.
Zgodaj zjutraj smo se izpred šole odpeljali proti Ljubljani. Prispeli smo v Pionirski dom in se najprej udeležili okrogle mize, v kateri so sodelovale nekatere slovenske filmske zvezde. Učitelj Boštjan nam je dal nalogo, da vse tudi posnamemo. Nato smo naredili še nekaj intervjujev z organizatorji Filmskega festivala. Po opravljenih intervjujih smo lahko svoje znanje nadgradili v različnih delavnicah. Preizkusili smo se lahko v delavnici filmska igra, scenaristika, produkcija in zvok filma. Učenke iz 7. b razreda smo se udeležile delavnice filmska igra. Na delavnici smo se zelo zabavali in nasmeji. Ker smo bili že pošteno lačni, smo se odpeljali do restavracije Maxi, kjer smo imeli kosilo. Po kosilu smo obiskali še Narodno galerijo, si jo ogledali in risali razstavljene kipe. Nato smo odšli nazaj v Pionirski dom, kjer smo si ogledali nagrajene filme. Zelo smo bili veseli, saj je bil film naše sošolke Dore Šandor z naslovom V Zooju izbran med prvih 15 filmov od 3000 filmov mednarodne konkurence z vsega sveta. Naš zelo pester dan pa se še ni zaključil, saj smo dobili zelo zanimivo nalogo. Posneti smo še morali oddajo za Infodrom. Res smo dobro delali in se hkrati zelo zabavali. Ko smo se vračali proti domu, nas je pot vodila še v Mc Donald's.
Današnji dan je bil zelo zanimiv in hkrati tudi poučen. Upam, da bom imela še kdaj priložnosti, da se udeležim kakšnega Filmskega festivala.
Lana Lindič, 7. b
»No, pa smo ga končno dočakali tudi mi!«
… kuhanje kosila za sošolce in ostale učence naše šole, namreč. Medtem, ko se je že večina učencev, ki so se letos prijavili k sodelovanju v projektu Otroci otrokom skuhajmo zdravo tradicionalno kosilo, imela priložnost izkazati in preživeti dan v šolski kuhinji, smo mi še kar čakali in čakali in čakali …
Ampak, kdor čaka, dočaka, pravijo. In tako je tudi nam uspelo dočakati dan, ko so naše ideje o tem, kaj pripraviti za kosilo, dobile tudi svojo pravo podobo. Kuhali smo sicer jedi, ki jih doma, pa tudi v šoli, kuhamo še danes, a smo jih nekoliko preoblikovali in jim dali novo podobo. Med brskanjem po kuharski zapuščini naših babic in njihovih sosed smo naleteli na zelo zanimiv in smešen star slovenski pregovor, ki pravi »Kdor zelje sadi in prasce redi, temu se lakote bati ni.« Ob pregovoru smo se veliko presmejali, zato smo se odločili, da ga tudi preizkusimo. Odločitev, o tem, da bomo kuhali kislo zelje, je torej padla. Ob pomoči našega mentorja, Darka Marina, ki nam je na pomoč priskočil z zanimivimi predlogi, kako to jed pripraviti na malo drugačen, zabaven način, smo bili popolnoma prepričani, da bo to jed, ki jo želimo postreči svojim sošolcem.
V torek, 20. 3. 2018, smo tako zavihali rokave že ob 8. uri zjutraj. Mentorica, Mateja Matjašič Pevec, nam je zjutraj razdelila kuharska oblačila in kuharski dan se je lahko začel. Najprej je seveda sledil še pogovor o varnem delu v kuhinji, nato pa smo naredili načrt dela in se kmalu za tem lotili priprave živil. Med samim delom smo zelo uživali, imeli smo celo priložnost poklepetati z ostalimi kuharji v šolski kuhinji, ki so nam povedali veliko zanimivega in nam predstavili svoj običajen delovni dan. Spoznali smo, da delo v kuhinji pravzaprav sploh ni mačji kašelj – količine hrane, ki se dnevno pripravljajo, so namreč ogromne! Medtem, ko doma za družinsko kosilo damo v lonec približno 0,5 kg
kislega zelja, ga je v šolski kuhinji za vse učence potrebno dati kar 20-krat več! … in da o tem, koliko kaše je potrebno mešati in v kako velikem loncu, sploh ne govorimo. Ostali smo kar brez besed …
Sprva je bilo zelo zabavno, sčasoma pa nas je po podplatih že začelo malce žgečkati, pikati in peči. Ta čudna, nam nepoznana »bolečina« se je tekom dneva samo še stopnjevala. Sami je nismo poznali, a so nam potem povedali, da smo si jo »prislužili« z večurnim stanjem na nogah. Hja, tega občutka pa res ne poznamo … Vemo, kako je presedeti več ur s svinčnikom v rokah ali za računalnikom, kako pa je kar 7 ur stati za štedilnikom, pa nam do tega dne res ni bilo poznano.
Skratka … naš trud se je obrestoval in po nekaj urah dela je po kuhinji že prijetno dišalo. Čakal nas je še tisti »ta glavni del« današnjega dne – postrežba jedi in tudi pričakovanja, kaj bodo rekli sošolci. Sami seveda do same postrežbe nismo utegnili čakati, mamljiv vonj nas je premamil in morali smo kar takoj, še vroče poskusiti, kaj smoskuhali in spekli. Vseh 8 učencev nas je pridno z žlico zajemalo iz pekača – od navdušenja, kako dober žemeljšak smo pripravili, smo ga seveda ponudili še mentorjema in ostalim kuharjem v kuhinji in … uuuupsssss, pekač je kar naenkrat bil prazen!!! Še dobro, da smo imeli malo rezerve.
Šolski zvonec je zazvonil in na drugi strani delilnega pulta, kjer običajno čakamo tudi sami, se je že 6. v tem dnevu nabrala kolona malih in velikih radovednežev. S ponosom smo postregli kosilo. Ne samo, da smo v krožnik z zvrhano mero občutka, ljubezni in zadovoljstva polagali zajemalko zelja, žlico ali dve krompirjevih žgancev in našega kašnatega mafina, postregli smo jih tudi z obrazložitvijo, kaj smo jim pripravili in seveda našimi prvimi vtisi – »noro dobro je, vse pojej in pridi po več!«. Kolona lačnih učencev, ki je bila zelo dolga, se je hitro skrčila, kar je žal pomenilo, da je tudi deljenje kosila počasi pri koncu. Z grenkim priokusom, da smo »že« razdelili skoraj vse, smo pokukali še v posodo z odpadno hrano in doživeli šok – bila je skoraj prazna! To pomeni, da je naše kosilo bilo dobro!!! Jupiiiiiii!!!
Pohvale, ki smo jih sicer že pred tem prejeli tako od učencev, kot tudi od učiteljev, smo sprva jemali z rezervo – »Kako je lahko kosilo tako dobro, če pa smo kuhali prvič,« smo se spraševali. A količina odpadne hrane je dokazala, da njihove besede niso bile kar tako.
Tega, da smo poleg kuhanja ves dan opravljali tudi vsa ostala kuharska opravila (čiščenje, pomivanje posode, brisanje, pospravljanje itd.) najbrž ni potrebno posebej omenjati. Dan se je zaključil sladko, in to dobesedno, ko nas je naš mentor Darko ob koncu delovnega dne nagradil še s sladoledom. Priznati moramo, da smo ta dan zelo uživali, preživeli smo tudi pekoče podplate in bolečine v križu, na katere smo ob številnih pohvalah kar pozabili. Želimo si, da bi takih dogodkov v šolskem letu bilo čim več!
Člani kuharske ekipe Vesele kašnce
(Kimi, Dora, Lucija, Nia, Sven, Karolina, Neža in Zala)
Svetovni dan Dawnovega sindroma
21. marca obeležujemo svetovni dan Dawnovega sindroma. V Sloveniji se na 700 otrok rodi eden s tem sindromom. V znak solidarnosti, da sprejemamo in poznamo ljudi z Dawnovim sindromom, si na ta dan obujemo pisane nogavice. Tudi letos smo si jih obuli in Filipu Jakobu iz 4. b razreda pokazali, da sprejemamo drugačne.
Sejem Altermed
V soboto, 17. 3. 2018, smo se učenci 7. a in 7. b razreda, ki obiskujemo izbirni predmet nemščina, odpravili na Sejem Altermed. Sejem je potekal v Celju.
Najprej smo se z učiteljicama Tino Brodnjak Kokot in Andrejo Kolarič zbrali pred šolo in se z avtobusom odpeljali proti Celju. Z nami je šlo še nekaj učencev iz 3. razreda z učiteljico Anjo Kancler, saj so na sejmu prejeli tudi nagrado za že prej uspešno opravljeno nalogo iz recikliranja. Ko smo prišli na razstavni prostor, smo najprej odložili naše reciklirane inštrumente in si ogledali oder. Imeli smo nekaj prostega časa, ki smo ga izkoristili tako, da smo si pogledali še druge stvari na sejmu, si kaj kupili in poskusili razne dobrote. Ob 13.30 smo se dobili z učiteljicama, si pripravili oder in začeli z našo točko Reciklirani orkester. Zapeli smo tri pesmi in odigrali en ritem.
Po končanem nastopu smo se odpravili domov. Pot tja in nazaj smo si krajšali s poslušanjem glasbe in pogovarjanjem. Bila je zelo zanimiva izkušnja.
Tajda Horvat, 7. b
Ekskurzija v Rogaško Slatino
V sredo, 7. 3. 2018, smo se odpravili v Rogaško Slatino na steklarsko delavnico. Zjutraj ob 7.00 smo se z avtobusom odpravili izpred šole. Po dolgi vožnji in obupnih ovinkih smo končno prispeli v Rogaško Slatino. Tam smo se razdelili v dve skupini in se nato odpravili na delavnice. V prvi delavnici smo s posebnimi barvami slikali na steklo. V drugi delavnici pa smo si ogledali postopek izdelave stekla. Vmes smo imeli čas tudi za malico. Po končanih delavnicah smo se odpravili še v tovarno. Tam smo videli celoten proces izdelave stekla in izdelkov iz njega. Zelo zanimivo se mi je zdelo to, da tam vse delajo ročno. Na koncu smo si ogledali še trgovino in izdelke, ki so jih naredili za znane osebe, npr. Tino Maze.
Preživeli smo res čudovit, pester dan.
Nia Bela 7. b