NARAVOSLOVNI DAN – Ormoške lagune, 7. razred
V torek, 4. 6. 2024, smo 7. a in 7. b razred obiskali naravni rezervat Ormoške lagune. Zjutraj smo se pred šolo dobili ob 8.30, vzeli malico in odšli na avtobus. Do našega cilja smo se vozili približno petnajst minut. Ko smo prispeli, so nas razdelili v skupine znotraj razreda. Tako je vsaka skupina s svojim vodičem obiskala zanimive točke. Izvedeli smo veliko novih in navdihujočih podatkov o rastlinah, pticah in lagunah oz. bazenih. Prav tako smo si odšli pogledat umetno narejeno jezero, katero je namenjeno za varaždinsko elektrarno. Nato je že bil čas za malico. Zraven klopi, kjer smo jedli, so bili poniji in koza. Živali so bile zelo prijazne. Pustile so se nam božati. Ko smo se najedli, smo se razdelili v tri skupine. Vsaka skupina je šla na eno mesto, nato pa smo se menjavali. V skupini, kjer sem bila jaz, smo si sprva ogledali vrtove. Tam je bilo veliko zelišč za domačo kuhinjo, narejeni pa so bili tudi brlogi za različne ptice in kuščarje… Vse stvari so bile narejene ekološko iz odpadnega lesa, ki prihaja iz padlih dreves iz pragozda. Nato si je šla naša skupina ogledat ptice v lagunah s tako imenovanim »teleskopom« ali z daljnogledom. Ptice so bile zelo zanimive, predvsem sive čaplje. Na koncu smo se še prestavili v gozd, kjer nam je vodič pokazal veliko rastlin in nam povedal zanimivosti o njih. Opazili smo tudi veliko različnih živali, večina od teh je sicer bila polžev in komarjev, kar pa nam ni bilo preveč všeč. V gozdu so bile še makete nekaterih živali, kar je bilo zanimivo. Potem smo se vse skupine zbrale skupaj in smo počasi štartali proti avtobusu. Pripeljali smo se nazaj do šole in odšli domov. Naravoslovni dan se mi je zdel zelo zanimiv, saj sem imela priložnost videti veliko različnih novih vrst živali in rastlin. Prav tako mi je bilo všeč, da je pouk potekal zunaj šolske učilnice.
Zala Žuran, 7. a
PLAVALNI TEČAJ
Plavalni tečaj
Zjutraj smo se odpravili na plavalni tečaj. Pred šolo nas je čakal avtobus, Odpeljali smo se na Ptuj. Ko smo prispeli smo šli v garderobe in se preoblekli. Nato smo šli pod tuš in se ogrevali v malem bazenu. Učitelj nas je razdelil v skupine. Učili smo se plavati žabico, kravl in skakanje v vodo. Po 2 urah smo dobili malico in vodo. Ko smo končali smo se odpravili v šolo. Zelo smo uživali in se imeli fajn.
Isabela Mikša, 2.a
Plavalni tečaj
V ponedeljek, 6.5.2024, smo začeli z enotedenskim plavalnim tečajem. Že zgodaj zjutraj smo se zbrali pred razredoma 2.a in 2.b. Ko je prišel avtobus, smo vzeli vodo in sendviče ter se v koloni odpravili na avtobus. Ko smo prispeli v Terme Ptuj, smo šli v 4 garderobe. V 1. in 2. so bili fantje, v 3. učiteljice, v 4.pa punce. Ko smo se vsi preoblekli, je prišel učitelj Bernard in nam povedal pravila. Ko je končal, smo si odložili brisače in šli pod tuš. Po tuširanju smo šli v mali bazen in se igrali po svoji želji. Čez čas so nas učitelji razporedili v skupine. Vsaka skupina je s svojim učiteljem začela z vajami in tako so minevali naši plavalni dnevi. Čez nekaj časa je bil čas za malico. Vsak je vzel sendvič, se usedel in pomalical. Nato je bil spet čas za plavanje. Ko je ura odbila dvanajst je bilo plavalnega tečaja konec. Odšli smo do garderob, se oblekli in si posušili lase. Prispel je avtobus in tako smo morali zapustiti Terme Ptuj. Avtobus nas je odpeljal do šolskega dvorišča, kjer smo izstopili. Vrnili smo se v učilnico, kjer smo imeli še eno uro pouka. Nato so po nas prišli starši, s katerimi smo se odpravili domov. Tako so minevali naši dnevi plavalnega tečaja. Zadnji dan smo za nagrado našega truda šli na tobogan. Tobogan mi je bil zelo všeč, saj je bil barven in poln lučk. Ta dogodek se mi je še posebej vtisnil v spomin. Na plavalnem tečaju mi je bilo zelo všeč, saj smo imeli zelo prijaznega in zabavnega učitelja, v skupini pa sem se lahko družila tudi s puncami iz 2.b.
Nia Pevec, 2.a
Plavalni tečaj
V mesecu maju, po prvomajskih počitnicah, smo teden dni obiskovali plavalni tečaj. Vsak dan nas je avtobus že zjutraj odpeljal v Terme Ptuj. Tam so nas razdelili v skupine in preverili, kako plavamo. Vsaka skupina je dobila svojega plavalnega učitelja. Po dveh urah plavanja smo imeli malico in krajši počitek. Po malici smo nadaljevali s plavanjem. V tem tednu smo se naučili različne tehnike plavanja. Zadnji dan so nas preverili, kako znamo plavati. Za nagrado smo lahko skakali, se spuščali po toboganu, šli v jacuzzi in se posladkali s sladkarijami. Teden nam je minil zelo hitro, uživali smo.
Timeja Sok, 2.a
Plavalni tečaj
V mesecu maju smo imeli plavalni tečaj. Vsako jutro smo se zbrali ob pol 8 pred šolo. Z avtobusom smo se odpravili v Terme Ptuj. Na plavalnem tečaju smo se učili tehnike plavanja. Najbolj mi je bilo všeč spuščanje po toboganu. Na koncu plavalnega tečaja smo se tudi posladkali.
Tine Šterbal, 2.a
Galerija slik: plavalni tečaj
Svečana podelitev zlatih Proteusovih priznanj
Letos je bila v okviru praznovanja 90-letnice začetka delovanja Prirodoslovnega društva Slovenije organizirana svečana podelitev zlatih priznanj učencem, ki so na državni ravni Proteusovega biološkega tekmovanja dosegli najvišjo število točk v državi. Od 3000 tekmovalcev na šolski ravni jih je elitno zlato priznanje prejelo le 50. Na podelitvi sva našo šolo zastopala učenca Val Alič Voršič in Špela Vidovič, ki sva se s trudom in znanjem dokazala in na državni ravni osvojila veliko točk. V četrtek, 28. marca 2024, sva se odpravila v Ljubljano (natančneje: v atrij Znanstvenoraziskovalnega centra SAZU). Dvorana, kjer je potekala podelitev, je bila zelo lepa in svečana, v njej pa je bilo veliko ljudi. Za uvod smo poslušali poljudno naravoslovno predavanje. Ob 18.00 se je pričela podelitev zlatih priznanj. Midva sva se tega dela najbolj razveselila. Oba sva prejela priznanje. Za tem je potekala slavnostna pogostitev z zaključkom ob 20.00. Nato sva se navdušena in vesela odpravila domov.
Val Alič Voršič, 9.b
VARNOSTNA OLIMPIJADA
V torek, 7. 4. 2024, smo se nekateri učenci iz obeh 4. razredov zbrali v šoli ob 7.40, saj nas je čakala velika preizkušnja na tekmovanju Varnostna olimpijada.
V jedilnici smo si razdelili malico ter si oblekli velike zelene majice z napisom otroška varnostna olimpijada. Z avtobusom smo se nato ob 8.15 odpravili proti Ormožu. Peljali smo se z OŠ Cirkulane in OŠ Cirkulane Zavrč.
Ko smo prispeli v OŠ Ormož, smo šli v večnamensko dvorano, kjer se je odvijala prva igra imenovana Človek ne jezi se. Pri tej igri en član ekipe vrže kocko, drugi se premika po poljih in tretji vleče vprašanje. Preostali igralci odgovarjajo na določeno vprašanje. Če je odgovor pravilen, se lahko igralec premakne za toliko polj naprej kot je število pik na kocki. Če igralec pristane na temno modrem polju, mora učiteljica odgovoriti na naslednje vprašanje in če je odgovor pravilen, dobi ekipa dodatnih 20 točk. To igro smo zmagali in tako dobili 120 točk od možnih je 160 točk.
Pri drugi igri smo morali zložiti kocke v pravilno zaporedje. Otroci smo stali 5 metrov pred kockami in na sodnikov znak stekli do kock ter jih poskušali čim hitreje zložiti. Če je ekipa končala prva, je dobila 100 točk, če je hkrati imela tudi vse kocke pravilno zložene, je dobila dodatnih 20 točk. Mi smo pri tej igri dobili 80 točk. Po drugi igri smo imeli odmor za malico. Prišli so policisti, reševalci in civilna zaščita ter nam razkazali policijski in reševalni avto, policijska konja, policijskega psa ter veliko zanimivih stvari. Od policije, civilne zaščite in reševalcev smo dobili posebne spominke.
Po odmoru smo začeli s tretjo igro. Igralec je vozil s kolesom slalom med stožci. Ustaviti se je moral pri prvem stop znaku ter pogledal levo in desno. Pri drugem znaku se je moral ponovno ustaviti in drugemu tekmovalcu dati petko. Drugi tekmovalec je nato vzel kolesarju kuverto iz košare in vanjo dal napis policija ali gasilci – reševalci. Tekmovalec je dal kuverto nazaj kolesarju v košaro in mu dal petko. Kolesar je vozil naprej. Pri naslednjem znaku so ponovili prejšnji postopek, le da so igralci dali v kuverto telefonsko številko policajev ali gasilcev - reševalcev. Kolesar je peljal do sodniške mize, kjer so preostali tekmovalci sestavili številko. Dobili smo 80 točk.
Pri zadnji igri smo morali dve vedri vode nositi do brentače in vanjo vliti vodo. Tekmovalci so morali nato s curkom vode ciljati tarčo, kjer se je zbirala voda. Na koncu so sodniki izmerili, kdo je zbral več vode. Tako so se igre končale.
Pred podelitvijo nagrad smo imeli čas za sprostitev in igranje. Bili smo 8. ter za nagrado dobili bonbone, čokolado, knjigo, zvezek ter priznanje za sodelovanje.
Za to tekmovanje smo veliko vadili in se učili.
Galerija slik: varnostna olimpijada 2024
Klara Kovačec, 4. a in Meta Vodušek, 4.b
ŠOLSKO PLESNO TEKMOVANJE ŠPF, 8. 5. 2024
Pretekli teden se je na naši šoli odvijalo plesno tekmovanje, na katerem je sodelovalo 85 tekmovalcev v 4 kategorijah v plesih: hip hop, pop in latino. Vsi tekmovalci so prejeli bronasta priznanja ŠPF Plesne zveze Slovenija. Ekipa najboljših 6 plesalcev iz 2. in najboljših 6 plesalcev iz 3. triade se je uvrstila na Poročno plesno tekmovanje v Lenartu, ki bo 16. 5. 2024. Najboljši plesalci, ekipe in produkcije 3. triletja se bodo uvrstile na državno plesno tekmovanje, ki bo 31. 5. 2024 v Šentjurju.
Ekipo 2. triade sestavljajo:
Ekipo 3. triletja sestavljajo:
5 sodnic je izbralo NIKO PEVEC iz 5. b razreda za NAJ PLESALKO II. TRIADE, MAŠO ŠACER iz 8. a razreda pa za NAJ PLESALKO III. TRIADE OŠ GORIŠNICA.
Na tekmovanju se je predstavila tudi plesna produkcija PLESNA ODA VREDNOTAM, v kateri je zaplesalo 15 plesalcev 3. triletja.
Držimo pesti, da bodo plesalci odlično migali na tekmovanjih višjega ranga.
Galerija slik: Šolsko plesno tekmovanje ŠPF
Hvala vsem mentoricam: Tini Brodnjak Kokot, Emi Hunjet, Brini Kolarič in Ireni Forštnarič.
TEHNIŠKI DAN Spoznajmo države EU in DAN EVROPE
Učenci 7. razreda smo v sredo, 8. 5. 2024, imeli tehniški dan na temo Države Evropske unije. Pripravljali smo se na sodelovanje v projektu Spoznajmo države EU. Razdelili smo se v skupine, v katerih smo ustvarjali: pletli smo zapestnice iz volne v barvah zastav držav EU, pekli pito iz jabolk, izdelovali drevesa iz kartona in plakate z značilnostmi držav.
V petek, 10. 5. 2024, pa smo se odpravili na Ptuj, kjer je potekala priljubljena prireditev Spoznavajmo države EU. Letošnja tema je bila Naravni viri in ekologija. Učenci, otroci ter dijaki ptujskih in okoliških šol smo pred MO Ptuj predstavili države, ki so nam bile dodeljene. Zbrali smo se ob 8.30 uri, z nami so šle tudi tri učenke 8. razreda. Naša šola je predstavljala Baltske države: Litvo, Latvijo in Estonijo. Najprej smo postavili stojnico, na kateri smo razstavili izdelke, ki smo jih izdelali na tehniškem dnevu. Mimoidočim smo predstavljali Baltske države, ponudili smo tudi pito. Predstavili smo se tudi s točko. Bili smo kar hitro na vrsti. Hana in Nika sta zapeli pesem Bridges, ki je lansko leto na Evroviziji zastopala Estonijo. Elena se je predstavila z baletno točko, drugi pa so držali drevesa iz kartona. Po čudovitem nastopu smo imeli malico. Ko smo pojedli, smo si lahko ogledali tudi druge stojnice. Vse so bile zanimive. Zbrali smo veliko zapestnic in zastavic drugih držav. Na koncu smo vse izdelke oddali.
Z dvigom zastav v Evro parku na Ptuju smo tako obeležili 20. obletnico vstopa Slovenije v EU.
Dogodek se je zaključil, pospravili smo stojnico in stvari odnesli do avtobusa. Na poti nazaj smo se ustavili tudi na sladoledu. Polni energije in dobre volje smo se vračali proti šoli in tako zaključili dan.
Galerija slik: Spoznajmo države EU
Nika, Maša, Lina, 7. b
Mentorici: Albina Kukovec, Liljana Kovačec Vesenjak
46. državno srečanje in tekmovanje mladih slovenskih čebelarjev 2024
V soboto, 11. maja 2024, je Osnovna šola Pivka postala prizorišče navdihujočega dogodka - Tekmovanja mladih čebelarjev. Tekmovanje, ki je privabilo mlade in izkušene čebelarje iz vse Slovenije, je potekalo pod okriljem Čebelarske zveze Slovenije (ČZS) v sodelovanju z Osnovno šolo Pivka, čebelarskim društvom Pivka in Javnim zavodom Turizem Pivka.
Ob prihodu je bila najprej prijava in registracija udeležencev in prevzem sadiko lipe za tekmovalce, ki jih je podarila NLB, ter AŽ panj hranilnike NLB za svoje čebelarske krožke, ki so jih prejeli mentorji.
Sledil je kratek uvodni program, ki je vse prisotne navdušil in jim dal potrebno energijo za začetek tekmovanja. Med uvodnim programom so v okviru promocijske kampanje »Enjoy it's from Europe«, prisluhnili predstavitvi shem kakovosti s področja medu v Sloveniji. Informacija jim je zagotovo prišla prav za izpolnjevanje par vprašanj v testu na to temo. Tekmovanja se je udeležilo 500 tekmovalcev iz vse Slovenije, ki v šolskem letu 2023/2024 obiskujejo čebelarske krožke na OŠ, SŠ in VDC.
Po tekmovanju so udeleženci uživali v kosilu, ki je vsebovalo slovenski med z zaščiteno geografsko označbo in je bilo organizirano, s strani Javnega zavoda Turizem Pivka, po skupinah na različnih lokacijah. Bil je prav poseben dan, poln raznolikih doživetij in spoznavanja kulture, zgodovine ter narave: ogled Centra Dina, Čistilne naprave ŽIVA, Ekomuzeja in Parka vojaške zgodovine, razstave Radio skozi čas, kegljanje, balinanje ter predstavitev vojaške opreme.
Vrhunec dogodka je bila zagotovo zaključna prireditev ob bogatem kulturnem programu in razglasitvi rezultatov. Tekmovanja so se udeležili tudi naši učenci Jaka Purgaj je osvojil 1. mesto zlato priznanje in s tem postal NAJ ČEBELAR 2024. Brin Roškar, Maja Šegula, Mihael Janžekovič, Oskar Balant, pa odlično tretje mesto s tem pa so osvojili bronasto priznanje.
Vsem tekmovalcem iskrene čestitke. Tekmovanje Mladih Čebelarjev je tako pustilo trajen vtis na vse udeležene, poudarjajoč pomen čebelarstva in ozaveščanje o pomembnosti ohranjanja čebeljih vrst.
Galerija slik: Čebelarski krožek - državno tekmovanje
Mentor čebelarskega krožka:
Damjan Šimenko
Obisk Občine Gorišnica - 3. razred
Obisk Občine Gorišnica in župana Boruta Kolarja
V sredo, 17. 4. 2024, smo obiskali župana. Odšli smo v občinsko dvorano. Prišel je župan. Predstavil se nam je. Postavili smo mu vprašanja. Njegovo delo je zahtevno. Šli smo v občinsko stavbo. Videli smo veliko prostorov. Lahko smo sedli na županov stol. Na mizi nas je čakala čokoladica in sok. Na koncu smo odšli nazaj v šolo.
Eva Janžekovič, 3. a
Obisk pri županu
Zbrali smo se v občinski dvorani. Ko smo se zbrali, nam je župan opisal delo župana. Postavljali smo mu različna vprašanja, na katera nam je vljudno odgovoril. Razkazal nam je vse prostore v občini. Lahko smo sedli na njegov stol. Županov stol se mi je zdel udoben. Župan ima tudi svojo tajnico, ki mu pomaga pri delu, računovodkinjo in pravnico. Posladkali smo se s sokom in čokoladico. Bilo je super zanimivo srečanje z županom in ogled občine.
Urban Bromše, 3. a
Župan o svojem delu in domačem kraju
Ko smo prišli k županu, se nam je predstavil. Postavili smo mu različna vprašanja, na katera je zanimivo odgovoril. Odločil se je, da nam pokaže še druge prostore. Odšli smo po stopnicah in se ustavili v računovodstvu. Lahko smo pozdravili računovodkinjo. Nato smo spet šli gor po stopnicah in si ogledali še tri prostore. Nazadnje smo odšli v županovo pisarno. V tretjem prostoru nas je nahecal, da je v njegovi pisarni krokodil, ki bo pojedel poredne otroke J. Ko smo prišli v njegovo pisarno, smo videli, da nas ne čaka krokodil, ampak čokoladice in sokec. Posladkali smo se in odšli v šolo. Pred tem smo mu v zahvalo 3. a in 3. b narisali risbice. Bilo je zelo lepo in poučno.
Nika Muršec, 3. a
PRI ŽUPANU
Danes smo se skupaj z učenci 3. A razreda odpravili na obisk k županu Občine Gorišnica.
Župan je gospod Borut Kolar. Občina stoji zraven Osnovne šole Gorišnica. Zbrali smo se v občinski dvorani. Ko je prišel župan, nam je predstavil Občino Gorišnica. Potem smo mu učenci postavili vprašanja. Zelo nas je zanimalo, kakšne pisarne so na občini. Ko smo vstopili v pisarno, smo videli velika vrata. Najlepša je bila pisarna gospoda župana. Ko smo prišli v njegovo pisarno, nas je presenetil s čokoladicami in sokom.
Najbolj všeč mi je bilo, da nas je župan presenetil s čokoladicami in sokom.
David Korez, 3. b
Pri županu
S 3. A razredom smo šli na občino. Odšli smo v občinsko dvorano. Župan je prišel, ko smo že vsi čakali. Predstavil se je. Povedal nam je tudi veliko zanimivosti o občini. Veliko otrok je spraševalo. Učenka 3. A je podarila naše risbe. Nato smo se odpravili k računovodkinji. Potem smo srečali gospoda Cestnika. Na koncu nam je gospod župan pokazal še svojo pisarno. Njegova pisarna je zelo velika. Župan ima v pisarni dvojna vrata. Dovolil nam je, da sedemo na njegov stol. Pripravil nam je presenečenje (čokolado, sok). Uživala sem na obisku pri županu.
Vita Marija Kelenc, 3. b
Pri gospodu županu
Pred kratkim smo s 3. A razredom odšli k županu. Ko smo prišli na občino, nas je že čakal. Najprej se nam je predstavil, potem smo mu postavili vprašanja. Nato nam je razkazal občino. Župan je dejal, da ima v svoji pisarni krokodila, a ga seveda ni bilo. Na koncu so nam pripravili presenečenje – kmalu smo izvedeli, da je pogostitev. Župan nam je dovolil, da sedimo na njegovem sedežu. Bilo je zelo lepo.
Brin Roškar, 3. b
Obisk našega župana
Učenci 3. A in 3. B razreda smo šli na obisk k županu. Ime mu je Borut in piše se Kolar. Predstavil nam je svoje delo. Povedal nam je dve smešni stvari. Potem smo dvignili roke za vprašanja. Povedal je tudi, kaj je njegov hobi, to je nogomet. Potem smo šli pogledat njegovo pisarno. V njej je bila televizija, ki jo uporablja za pomembne stvari in za sestanke. Šli smo v najvišje nadstropje. Tam delata dve njegovi sodelavki. Pokazal nam je tudi, kje je jedilnica. Za konec smo se še posladkali s sokom in čokoladico. Najbolj sem si zapomnila, da si lahko na občini narediš osebno izkaznico.
Iza Kosi, 3. b
Obisk pri gospodu županu
Tretji razredi smo se dogovorili, da bomo odšli k županu. V občinski dvorani nas je pričakal. Ko je začel govoriti, se je najprej predstavil. Nato je opisal svoje delo župana. Čez petnajst minut nam je dal besedo za vprašanja. Ko smo vse vprašali, smo mu podarili risbice. Župan nas je peljal v občino. Razkazal je sejno sobo. Nato smo odšli eno nadstropje višje. Tam smo videli delavce, ki delajo za Občino Gorišnica. Ko smo si ogledali hodnik, smo šli v direktorjevo pisarno, ki nas je vodila do županove pisarne. Pošalil se je, da ima v pisarni krokodila. V pisarni nas je čakalo presenečenje (čokoladica in sok). Ko smo pojedli presenečenje, smo se zahvalili in odšli. Bilo je super.
Manuel Šegula, 3. b
SREČANJE MLADIH RAZISKOVALCEV – ZLATO PRIZNANJE
Učenki 9. razreda - Špela Vidovič in Špela Kokot, sva letos marca pridobile izjemen dosežek. Na osnovni šoli Hajdina je potekalo 32. regijsko tekmovanje na srečanju mladih raziskovalcev. Osnovno in srednješolci v območju Spodnjega Podravja in Prlekije smo na različnih področjih pripravili veliko zanimivih raziskovalnih nalog. Najina naloga se je vrstila pod okriljem iz področja biologije. Rdeča nit je tekla okoli posebne tujerodne rastline poimenovane japonski dresnik. Najin namen je bil ugotoviti ali lahko to rastlino pojemo, uničimo, predelamo ali če smo jo mogoče že sprejeli. Raziskovalno nalogo sva delale kar 2 leti, pod mentorstvom g. Franca Vrbančiča in razredničarke Ive Trop. Bilo je zelo zanimivo, saj sva imeli tudi terensko delo, ko sva spremljale in merile rastoče dresnike. Prišle sva do zelo zanimivih ugotovitev, ki vas gotovo zanimajo.
Gre za izredno hitro rastočo in invazivno vrsto rastline. Kjer se razraste uniči vso ostalo rastlinje. Na našo srečo se razširja predvsem na neobdelanih površinah in ne povzroča gospodarske škode. Japonski dresnik ni alergen, je celo zdravilen, prijeten na pogled, pogojno užiten in se ga lahko predela v marsikaj koristnega. Načrtno ga ne uničujemo, še več, z mehanskimi načini uničevanja rastja - mulčenjem - celo pospešujemo njegovo širjenje. Nezavedno smo ga docela sprejeli v slovenski in evropski ekosistem. Z analizo dostopnih podatkov in podatkov empirične raziskave lahko zaključimo »Japonski dresnik je med nami in še dolgo bo tako «.
Tudi za predstavitev sva se morali zelo potruditi, saj je najina raziskovalna naloga dobila ZLATO PRIZNANJE BISTROUMA.
Druga na drugo sva zelo ponosni in misliva, da naju v prihodnje čaka še nekaj raziskovalnih nalog.
Špela Kokot, 9.a
Ogled HE Formin
(Naravoslovni dan)
Pri šoli smo se zbrali na sončno petkovo jutro ob 8.30. Nato smo se odpravili na zahtevno pot v HE Formin. Med dolgo in sončno potjo smo imeli eno kratko postojanko, da se odžejamo. Srečali smo tudi Lininega puhastega psa.
Ko smo prispeli v drugo največjo HE v Sloveniji, smo se razdelili v dve skupini. Naša skupina je šla opazovat reko Dravo. Prešteli smo tudi stopnice, ki vodijo do reke. Bilo jih je 117. Nato smo videli most, ki pelje preko Drave, bager s posebno roko in kup lesa. Prečkali smo most in vodič nam je dal sliko oz. zemljevid hidroelektrarn. Skupaj smo ugotovili, da vsa ta voda prihaja iz vasi Markovci. Čez nekaj časa smo šli v sobo z dvema računalnikoma, za nadzor elektrarne in tudi stena zapolnjena z različnimi gumbi, s katerimi lahko vklopimo avtomatsko opravljanje dela elektrarne. Pokazal nam je tudi fotografije poplav, ki so se zgodile oktobra 2012. Ko smo prišli iz stikalne sobo, smo lahko videli črte do kod je med poplavo segala voda. Po zanimivem in malce napornem ogledu smo se posladkali in odšli na igrišče. Tam smo pomalicali, popili vodo in se igrali odbojko, med dvema ognjema, nekateri fantje pa so igrali nogomet. Bila sem zelo vesela, saj je moja ekipa zmagala pri odbojki.
Zelo je bilo vroče in pot nazaj je bila še napornejša. Ko smo odšli do šole, smo imeli še 20 minut prostega časa za igro na šolskem dvorišču.
Na tem izletu smo se zelo zabavali, veliko naučili in ustvarili nekaj nepozabnih trenutkov.
Klara Kovačec, 4. a
V četrtek, 21. 3. je na Oš Gorišnica 148 učencev tekmovalo v znanju matematike. Veseli nas, da se vsako leto toliko učencev odloči za razreševanje matematičnih problemov, na kar smo posebej ponosni. Vsem čestitamo za vse dobre domislice, še posebej pa dobitnikom priznanj, ki so skupaj osvojili 56 priznanj Kenguru na šolskem tekmovanju iz matematike. Seveda tudi zahvala učiteljicam mentoricam na razredni stopnji, da so pripravljale učence za tekmovanje.
Skupaj s starejšimi učenci smo nestrpno čakali na razplet, nakar smo se zavzeto pričeli pripravljati na področno tekmovanje iz znanja matematike, na katerega so se uvrstili najuspešnejši učenci iz naše šole, pod mentorstvom učiteljic matematike, Ive trop in Patricije Kramberger Rom:
Ajda Vodušek in Tai Žuran iz 6. razreda, Jurij Bezjak in Neo Irgolič iz 7. razreda, Tjaša Meško, Filip Kukec in Jaka Štalcer iz 8. razreda ter Špela Vidovič in Iza Irgolič iz 9. razreda.
Tekmovanje bo potekalo 4. 4. na Oš Breg.
Za matematični aktiv: Patricija Kramberger Rom
Čestitke vsem dobitnikom priznanj:
mentorice: Marjeta Horvat, Anja Cvetko, Alenka L. Širec
mentorici: Andreja Masten, Renata Obran
mentorici: Alexandra H. Bezjak, Stanka Šterbal
mentorici: Irena Forštnarič, Anita Voršič
mentorici: Anja Kancler, Andreja Kolarič
mentorica: Patricija Kramberger Rom
mentorica: Iva Trop
mentorica: Patricija Kramberger Rom
mentorica: Iva Trop
ČETRTFINALNI TURNIR-ROKOMET ST. DEKLETA
V ponedeljek, 19.2.2024 je bila v večnamenski dvorani v Gorišnici odigrana državna četrtfinalna tekma v šolskem rokometu med ekipama OŠ Gorišnice in OŠ Rače!
Odigrana je bila samo ena tekma, saj tretjega predstavnika ni bilo. Tekma je potekala po pravilih in brez grobosti ter v duhu fairplaja!
Ekipa OŠ Gorišnice je zasluženo zmagala z rezultatom 14 : 7 in se uvrstila v polfinalno tekmovanje, kar pomeni, da se je uvrstila med 9 osnovnih šol v Sloveniji!
Galerija slik: turnir-rokomet-st.dekleta
OŠ GORIŠNICA
1. Iza Irgolič
2. Neža Žnidarič
3. Špela Strelec
4. Tjaša Meško
5. Urška Tement
6. Zala Zemljarič
7. Zala Žuran
8. Nela Irgolič
9. Kaja Vrbančič
10. Tjaša Leben
Zdravko Tobijas, športni pedagog OŠ Gorišnice
NARAVOSLOVNI DAN – 7. razred
V četrtek, 25. 1. 2024, smo imeli sedmošolci naravoslovni dan, na katerem smo se imeli lepo. Izdelovali smo različne celice – glivne, bakterijske, živalske in rastlinske. Materiali, ki smo jih uporabili pri izdelavi celic so bili različni – stiropor, karton (škatle), plastelin, volna… Tekom naravoslovnega dne nas je nekaj učiteljic prišlo pozdravit in pogledat naše izdelke. Na nas so bile zelo ponosne in naši izdelki so jim bili všeč.
Cel dan smo se pogovarjali in bili veseli, dokler nismo mogli predstavljati svojih celic. A na koncu smo dobili lepe ocene in bili še bolj veseli. Vsi smo pa čakali na eno stvar – na zvonec, ki nam je dal znak, da lahko po petih dolgih urah učilnico zapustimo in se domov napotimo.
Matija Horvat, 7. b
DRŽAVNO TEKMOVANJE - BIOLOGIJA
Prirodoslovno društvo Slovenije je tudi v tekočem šolskem letu organiziralo tekmovanje iz znanja biologije za Proteusovo priznanje. Tema tekmovanja je bila Vlažni travniki. Tekmovanje je organizirano na dveh nivojih – šolskem in državnem.
Na šolskem tekmovanju je sodelovalo 12 učencev iz osmega in devetega razreda. Bronasta priznanja so usvojili: Val Alič Voršič, Špela Vidovič in Luna Žgalin iz 9. razreda, ter Jaka Žuran iz 8. razreda. Val in Špela sta se z največ točkami uvrstila na državno raven tekmovanja, ki je potekalo v petek, 1. 12. 2023, na OŠ Ormož.
Oba sta se odrezala več kot odlično. Možnih je bilo 67 točk.
Špela Vidovič je zbrala 60 točk, se uvrstila na 48. mesto v državi in usvojila ZLATO PRIZNANJE.
Val Alič Voršič je zbral 59 točk, se uvrstil na 59. mesto v državi in prav tako usvojil ZLATO PRIZNANJE.
Špeli in Valu iskreno čestitamo za izjemna rezultata in ogromno znanja, ki sta ga izkazala ob reševanju zahtevnih tekmovalnih nalog iz biologije.
Iva Trop
OTROCI POJEJO SLOVENSKE PESMI IN SE VESELIJO
10. SEZONA PROJEKTA
K sodelovanju v vseslovenskem projektu vabimo tudi učence OŠ Gorišnica. Na natečaj se lahko prijavijo s pomočjo prijavnice (v priponki), ki jo prinesejo v šolo in oddajo učitelju glasbe, Alešu Pevcu. Več informacij najdete v spodnji priponki.
Nika in Ajda na državnem šahovskem prvenstvu
V soboto, 13. 1. 2024, je v dvorani Zavoda Antona Martina Slomška v Mariboru potekalo 23. posamično osnovnošolsko prvenstvo v šahu za učenke in učence. Našo šolo sta v kategoriji deklet do 12 let zastopali Nika Korez iz 5. a razreda in Ajda Vodušek iz 6. b razreda. Obe sta se prvič udeležili državnega tekmovanja. Kljub temu, da sta bili novinki na tako velikem tekmovanju, sta pokazali veliko mero suverenosti in odigrali kar nekaj odličnih partij.
Klementina Lindič
PRAZNIČNI DECEMBER V 1. A - MALI IN VELIKI PRIJATELJI
V prvem razredu že od prvega decembra pridno odpiramo adventni koledar, kjer se skrivajo različne naloge s katerimi si polepšamo dan. V razredu smo si pripravili tudi božično čajanko in si ogledali risanko Grintch. 19.12. pa je učence čakalo novo presenečenje v koledarju. Nestrpno so pričakovali kaj se bo zgodilo, kdo bo prišel, ugibali so najrazličnejše možnosti o presenečenju. Obiskali so jih učenci 8. razredov, Noah Adeola Fajfarič Afuwape, Kaja Vrbančič in Maša Bezjak, s plesnim nastopom. Pripravili so jim učno uro, kjer so se po korakih pridno naučili nove koreografije in pridobili novo plesno znanje. Na koncu so tudi po skupinah ples predstavili in pokazali, koliko so se sposobni naučiti v tako kratkem času. Vsi učenci so zelo uživali, tudi tisti, ki so se na začetku skrivali v ozadju, so postopoma prihajali v ospredje, saj so jih učenci znali zelo dobro animirati. Preživeli smo čudovito uro v tem decembrskem času, kjer vsi že nestrpno pričakujemo božično-novoletne počitnice.
Želimo vam lepe božično novoletne praznike.
Učenci in učenke 1. a razreda z razredničarko
Šola v naravi - Rogla
Četrti dan
Zjutraj smo se zbudili ob 7.15 in odšli na obilen zajtrk. Zajtrki tukaj so nam res odlični. Nato smo se uredili v smučarsko opremo in odšli na smučišče. Današnjo smučanje nam je bilo v veliko veselje, saj so bile veliko boljše vremenske razmere kot včeraj in tudi proga je bila veliko boljša. Po smučanju smo še si privoščili pol ure kepanja in igranja na snegu.
Po smučanju so bili naši želodčki že čisto prazni, zato smo si jih napolnili z dunajskim zrezkom in rižem. Po kosilu je sledila obvezna pavza. Ob drugi uri smo odšli na drugo turo smučanja. V bungalove smo se vrnili ob 4 in dobili prosti čas, ki smo ga lahko izkoristili za igranje na svežem snegu, kepanju, delanju snežaka. To je bil najbolj zabaven del.
Nato smo se malo pogreli, preoblekli in šli na večerjo. Sledila je predstavitev posameznih sob v snežni dvorani. Največ sob se je predstavilo z rimami, ki smo jih repali. Zmagovalka je bila soba št. 7, fantje so pripravili informativno oddajo 24 ur in je bilo res zanimivo in smešno. Predstavili so se tudi učitelji in sicer so nas naučili ples na »himno« zimske šole v naravi -»Cik-cak«. Skupaj smo zaplesali, zapeli in se poveselili. Nato su učitelji podelili še nagrado za najbolj čisto sobo, to so si prislužili fantje in sobe št. 2, ki so vsaki dan imeli brezhibno pospravljeno in počiščeno sobo. Na koncu smo še si do konca ogledali film z naslovom Čudo. Nato smo odšli v bungalove, kjer smo spakirali in se pripravili za spanje.
Jutri nas čaka zadnji dan, in s tem tudi smučarska tekma, ki jo vsi nestrpno pričakujemo. Ob dvanajstih se pa počasi vračamo proti domu, seveda z obveznim vmesnim postankom – Mcdonaldsom.
Soba št. 4 (Teo K., Teo E., Jurij, Tim, Tine)
Tretji dan
Danes zjutraj je močno deževalo, zato dopoldan nismo smučali. To je bilo po eni strani dobro, po drugi strani pa slabo. Sčasoma se je dež spremenil v sneg. Zajtrk je bil zelo dober. Po tem, smo odšli v hotel v snežno dvorano, kjer smo skupine se pripravljale za predstavitev sob, ki bo potekala v četrtek. Ker nam je ostal čas, smo se igrali različne družabne igre. Po okusnem kosilu smo se vrnili v bungalove ter se pripravili za smučanje. Ker je močno snežilo, je obratovala samo ena proga. Smo se pa danes prvič vsi uspešno spustili po strmi progi in nazaj prišli s sedežnico. Nato smo pospravili smuči in se vrnili v bungalove, da smo se pripravili za film, ki smo si ga ogledali v snežno dvorani. Po večerji smo preostanek večera smo preživeli v telovadnici. Bilo je super.
Soba št. 7 (Nika, Maša, Mia, Hana)
Drugi dan
Zjutraj smo se zbudili v sončno jutro, se oblekli, umili zobe, nato pa odšli na okusen zajtrk. Po zajtrku smo se na hitro oblekli v smučarska oblačila in se odpravili na smučišče. Na smučišču smo se zelo zabavali in ob tem postajali vedno boljši smučarji. Po smučanju smo imeli kosilo. Ko smo se najedli ni bilo časa za počitek, na hitro smo se oblekli nazaj v smučarsko opremo, obuli pancarje in se ponovno odpravili na smučišče. Spet smo se veliko naučili, snemali smo tudi različne formacije (smučanje v paru). Vsi postajamo vedno boljši. Po smučanju smo končno dobili zaslužen počitek. Sledil je najbolj zabaven del dneva – sankanje na Zlodejevem. Vsi smo bili zelo pogumni in se upali spustiti pa v dolino. Sledila je večerja, vendar nam ni bilo preveč všeč, ker je bilo premalo palačink.
Zvečer je sledil še disko, kjer smo se vsi zabavali, plesali in peli. Nato smo odšli v bungalove in po napornem dnevu končno zaspali.
Soba št. 2 (Timotej, Bor, Vid, Max, Jakob)
Prvi dan
Zjutraj so nas starši pospremili do šole in počasi smo krenili proti Rogli. Ko smo prispeli, smo najprej raztovorili vse stvari iz avtobusa in pomalicali. Kovčke smo si odložili v bungalovih, se oblekli v smučarsko opremo, obuli pancarje in pešačili na smučišče. Tam so nas pričakali učitelji smučanja. Razdelili smo se v dve skupini, vsaka skupina je imela dva učitelja smučanja. Učitelji so nas že prvi dan naučili zelo veliko, tudi tisti, ki že vemo smučati smo se seznanili z pravilnimi tehnikami smučanja. Čas na smučišču je zelo hitro minil, sledilo je kosilo. Po kosilu smo imeli malo prostega časa, priložnost, da smo se malo odpočili in si razpakirali kovčke. Nato smo se ponovno odpravili proti smučišču. Naša skupina se je že smučala po progi, kjer smo uporabljali sedežnico. Po zaključku smuke smo odšli v bungalove na počitek, kasneje je sledil sprehod do hotela, kjer so nas učitelji še enkrat seznanili s pravili na smučišči in pravili obnašanja. Po večerji smo šli v telovadnico, kjer smo plezali po visoki plezalni steni, igrali odbojko, košarko, nogomet ali badminton. Zvečer smo šli vsak v svoj bungalov, se uredili in se počasi odpravili spat. Prvi dan je bil naporen, a vseeno zelo zabaven.
Bungalov št. 5 (Zala Ž., Nela I., Živa M., Urška K.)
Likovni izdelki pod mentorstvom učiteljice Janje Perko
KULTURNI DAN BONTON
S kulturni dnem na temo bontona smo učenci od 6. do 9. ratreda minuli petek pričeli ob 8:30 uri, ko smo se zbrali v naših matičnih učilnicah. Dan smo pričeli s pesmijo o spoštovanju.
Pesem je bila zanimiva in poučna, kasneje smo si jo iz angleščine prevedli v slovenščino, da smo jo bolje razumeli. Ob tem smo se pogovarjali, kaj sploh spoštovanje pomeni. Potem smo sedli v krog in žrebali listke. Na vsakem listku je bilo vprašanje, ki smo ga komentirali, na primer: kaj bi na sebi spremenil, kako spoštovati svoje prijatelje ... Prišli smo do mnogih različnih ugotovitev. Drugo uro smo se pogovarjali o tradicionalnem slovenskem zajtrku. Pogovarjali smo se, kako pripraviti kruh ter o različnih vrstah kruha. Med odmorom smo se odpravili na malico, kjer so nas že čakale dobrote: sveže dišeči črni kruh, maslo, med in mleko. Za povrh smo se posladkali z jabolkom. Po končani malici smo se odpravili do naše učilnice. Na velik papir smo narisali ogledalo in se podpisali. Nato je vsak učenec napisal nekaj lepih besed o drugem. To mi je bilo zelo všeč, saj so me pozitivne misli drugih o meni zelo razveselile in mi polepšale dan.
Za zadnjo uro pa smo na plakate nalepili tri različne listke za tri različne teme. Razdelili smo se v različne skupine in naše listke z odgovori razvrstili v top 5. Poučen kulturni dan smo s tem sklenili in se z novim znanjem odpravili domov.
Lara Tušak, 9. b
Mala Groharjeva kolonija Škofja Loka 2023
Na osnovni šoli Gorišnica smo se odzvali prijaznemu povabilu na Malo Groharjevo kolonijo, ki tradicionalno poteka vsak zadnji septembrski petek v Škofji Loki. V petek, 29. 9. 2023, smo se tako odpravili na likovno ustvarjanje na prostem, v staro in navdiha polno mesto – Škofjo Loko. Našo šolo so zastopale tri likovno perspektivne devetošolke, in sicer Tjaša Plošinjak, Tia Vindiš in Lara Tušak. Učenke so na celodnevnem dogodku ustvarjale še ob učencih in učenkah približno 45-ih slovenskih osnovnih šol.
Staro, a zato toliko bolj privlačno in zanimivo mestece Škofja Loka v sebi skriva obilo motivov – od drobnih zanimivih detajlov do delov mesta kot celote, ki privlačijo človekovo oko, še posebej oko likovnega ustvarjalca. Tako so naše učenke ob neskončnih motivih, ki jih mesto ponuja, za izbiro likovnega motiva potrebovale kar nekaj časa. Ko so ga končno našle, so mu posvetile vso svojo pozornost in energijo ter marlijvo ustvarjale ves dan. Da pa je bilo počutje ob delu še bolj prijetno, je poskrbelo čudovito toplo in sončno vreme.
Učenke so skozi celodnevno ustvarjanje pokazale veliko mero likovne senzibilnosti, ustvarjalnosti, vztrajnosti, delavnosti in vedoželjnosti. Vsaka je ustvarjala svoje likovno delo v lastni priljubljeni likovni tehniki. Kljub podobnim likovnim motivom so nastala dela naših treh učenk v povsem individualnih slogih, saj je vsaka sledila svojemu osebnemu doživljanju izbranega likovnega motiva in pri interpretaciji le-tega ustrezno upoštevala likovne zakonitosti lastnega pristopa k ustvarjanju.
Ker je Mala Groharjeva kolonija tekmovalne narave, upamo, da se vsaj eno izmed likovnih del naših učenk znajde med desetimi nagrajenimi deli za leto 2023.
Janja Perko, mentorica
OBISK GRADU V MURETINCIH
Pri šoli smo se zbrali ob 8.30. Prešteli smo se in odšli peš v Muretince. Med potjo smo opazovali pse, hiše, naravo in okolico. Ustavili smo se pri učiteljičini hiši in pobožali psa Lakija. Počasi smo se približali gradu. Ko smo prišli, smo bili zelo utrujeni, zato smo imeli malico. Hitro smo popili sok in pojedli sendviče. Nato smo se razdelili v štiri ekipe. Vsaka ekipa je šla na eno postajo. Moja prva postaja je bila izdelovanje papirja. Gospod je razložil, iz česa je narejena ta masa za izdelovanje papirja. Narejena je iz bombaža, konjskega repa, koruznih laskov in slame. Pokazal nam je, kako narediš papir. V roke vzameš podlago z okvirjem, nato ga namočiš v maso in dvigneš tako, da masa ostane na podlagi. Streseš, da voda odteče, nato dvigneš okvir s podlage in ga odložiš na stran. Pripraviš si poseben papir, na katerega prevrneš podlago s maso. Ta poseben papir nato obesiš in počakaš, da se posuši.
Po tej delavnici je po nas prišel baron Markovski, ki je princ ptujskega pustnega karnevala 2011-2012. Najprej se je predstavil in nato smo odšli v sobo, kjer se srečujejo princi ptujskega karnevala. Tam smo si ogledali film o zgodovini gradu.
Po ogledu filma smo šli v sobo z orožjem. Tam smo videli oklep, dvoročni in enoročni meč, sablje, sekire, samostrel, čelade in verižnino. Podrobno smo si ogledali oklepe. Izvedeli smo, da so najprej imeli samo čelado, nato verižnino in šele potem oklep. Oklepi so bili zelo težki, kar je bila težava, če si padel, se nisi mogel pobrati. Potem so nosili čisto navadna oblačila z velikimi luknjami, da jim ne bi bilo vroče. Ta oblačila so bila veliko lažja od oklepov in so se zato boljše borili. Baron nam je povedal, kaj je dvoročni meč. Dvoročni meč je dolg, narejen je bil, da nabode konje in da konjenike vrže s konja. Ta meč je zelo težek. Povedal nam je tudi, kaj je razlika med mečem in sabljo. Sablja je samo na eni strani nabrušena, meč pa na obeh. Zelo nam je bil všeč tudi samostrel, ki nam ga je baron pokazal. Nato smo šli v tretjo sobo.
V tretji sobi smo si ogledali, kako se je včasih tiskalo na papir. Najprej si vzel lesene črke, nato si jih namazal s črnilom in na njih položil papir ter močno stisnil s strojem.
Nato smo odšli na novo delavnico, kjer smo plesali. Naučili smo se tri plese. Enega od teh smo plesali v dvojicah. Gospa je rekla, da so kmetje po vsem delu imeli še malo moči za ples. Po tej delavnici smo imeli kratek odmor.
Po odmoru smo šli v delavnico, kjer smo prali perilo. Gospa nam je povedla, da se po domače milu reče žajfa in nam predstavila iz česa so ga včasih izdelovali. Narejeno je bilo iz maščobe in vode. Vodo ter mast daš v lonec, nato dolgo kuhaš, dokler ni bolj trdo. Potem preliješ v večjo posodo in daš na podstrešje, da se strdi. Včasih so morali čakati tudi en mesec. Ko je strjen, ga narežeš na male delce in imaš milo.
Gospa nam je nato dala ribež in bele obleke. Začeli smo prati. Perilo smo zelo močno drgnili po ribežu. Rekla je, da moramo dolga oblačila ožeti, s kratkimi pa udarjati po leseni deski.
Ko je bilo konec delavnic, smo imeli prosto igro. Lahko smo hodili s hoduljami. Zelo dobro mi je uspevalo. Lahko smo metali podkev, vlekli vrv ali metali sekire. Ko smo metali sekire, smo se zelo zabavali.
Naučili smo se veliko novih stvari, najbolj mi je v spominu ostal papir, ker mi je bilo zanimivo, iz česa je narejena masa. Zelo sem se zabavala, zato bi bila srečna, če bi lahko take delavnice še večkrat ponovili.
Klara Kovačec, 4. a